Update: 02.12.2020.
1. Ako mislite da će vam dobit u prvoj godini poslovanja biti 0, tada vam se najviše isplati da budete preduzetnik koji vodi poslovne knjige (knjigaš), i da ne primate ličnu zaradu;
2. Ako mislite da ćete u prvoj godini poslovanja imati dobit koja nije veća od 2,2 miliona dinara onda vam je najbolje da budete:
- preduzetnik paušalac ukoliko je visina paušalnog poreza na vašoj opštini ispod 20.000 dinara;
- preduzetnik knjigaš koji se opredelio za isplatu lične zarade ukoliko je visina paušalnog poreza na vašoj opštini preko 20.000. dinara;
3. Ako mislite da ćete u prvoj godini poslovanja imati dobit koja je veća od 2,2 miliona dinara onda vam se najviše isplati da budete preduzetnik paušalac.
Hajde sada ovo detaljno da obrazložimo…
Između ove dve vrste preduzetnika: paušalca i preduzetnika koji vodi poslovne knjige (tzv. knjigaš) postoji velika razlika u oporezivanju, pa ćemo iz tog razloga detaljno istražiti koja vam je opcija jeftinija sa aspekta plaćanja poreza i doprinosa prema državi.
Na iznos poreza umnogome utiče i dobit koju preduzetnik ostvaruje, pa ću prikazati kolike su obaveze prema državi za različite visine dobiti preduzetnika.
Kolika je visina obaveza preduzetnika paušalca?
Visina poreza i doprinosa koju plaća preduzetnik paušalac unapred je određena (prema kriterijumima iz Uredbe o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje) i visina ovih poreza uopšte ne zavisi od prihoda i dobitka koji paušalac ostvaruje.
Pošto je visina poreza koju plaća paušalac unapred određena, hajde da vidimo kolika je visina poreza i doprinosa koju mora da plaća preduzetnik koji vodi knjige (tzv. knjigaš).
Od čega zavisi visina obaveza preduzetnika knjigaša?
Visina poreza i doprinosa koju plaća preduzetnik koji vodi poslovne knjige direktno je srazmerna ostvarenom dobitku na kraju godine.
U slučaju da se preduzetnik nije opredelio za isplatu lične zarade: visina tog poreza je 10%, visina doprinosa za socijalno osiguranje: 37,8% na ceo dobitak na kraju godine.
Kad vidite ove procente zapitate se šta ostane preduzetniku? Odgovor je: vrlo malo.
Hajde ovo da analiziramo.
Obaveze knjigaša u slučaju da mu je DOBIT 0 dinara!
E sad, ukoliko ste sigurni da u prvoj godini poslovanja (dok razradite posao) nećete ostvariti dobitak, nego možda čak i gubitak, tada vam se najviše isplati da budete preduzetnik koji vodi knjige i nije opredeljen za isplatu lične zarade (čak i pored ovih gore procenata).
Pitate se kako?
U ovom slučaju plaćate samo doprinose za socijalno osiguranje svakog meseca na najnižu mesečnu osnovicu, i taj trošak vam trenutno ukupno iznosi 9.500 dinara.
Najniža mesečna osnovica doprinosa se menja godišnje (*od 01.01.2018.), jer zavisi od prosečne zarade. Ali to nisu neke velike promene, tako da vam ovde trošak ne može varirati više od 1.000 din. maksimum, u narednih godinu, dve).
O najnižoj mesečnoj osnovici doprinosa pisali smo više na kraju teksta o prednostima i manama paušalnog oporezivanja.
Porez na dobit ne plaćate, jer nemate dobit.
Obaveze knjigaša u slučaju da mu je DOBIT veća od 0 dinara!
Međutim, mi ćemo pretpostaviti da ćete i u prvoj godini poslovanja ostvariti neki dobitak (jer zato i započinjete sopstveni posao). Niste sigurni koliko će taj dobitak iznositi, pa ćemo poći od pretpostavke da ste se opredelili da budete knjigaš i da ste se opredelili za isplatu lične zarade. Jer u tom slučaju ovaj procenat doprinosa od 37,8 % plaćate samo na visinu lične zarade mesečno, a na kraju godine na dobit koju ostvarite plaćate samo porez od 10%.
Znači kada se opredelite za isplatu lične zarade na kraju godine plaćate samo porez od 10% na celokupnu dobit koju ostvarite.
U slučaju kada se NE opredelite za isplatu lične zarade preduzetnika, onda na kraju godine na celokupni dobitak plaćate:
- porez od 10% i
- doprinose od 37,8% (s tim da uvek treba da imate u vidu da doprinose nikada ne možete plaćati na osnovicu koja je niža od najniže mesečne osnovice doprinosa).
Znači, ako ostvarite dobit od 1.000.000 dinara na taj iznos ćete platiti porez i sve doprinose. Tako da vam se, u slučaju da znate da ćete ostvariti značajan dobitak, isplati da se opredelite za isplatu lične zarade. Jer onda samo na visinu lične zarade plaćate doprinose u visini od 37,8%.
Trošak lične zarade preduzetnika?
Da biste plaćali što manji porez i doprinose na zaradu, pretpostavićemo da vam je lična zarada na nivou min. osnovice za doprinose. U tom slučaju bruto zarada vam iznosi 26.000 dinara. Što znači da je mesečni trošak za porez i doprinose na ovu zaradu: 10.470 dinara.
Godišnji porez na dohodak građana Ovaj iznos od 20.634 dinara je minimalni mesečni trošak prema državi (porez i doprinosi) koji ima preduzetnik knjgaš koji se opredelio za isplatu lične zarade, tj. u slučaju da vam je dobitak na kraju godine 0 dinara.
Napomena: Cela zarada od 26.000 dinara u knjigovodstvu se knjiži na trošak. Znači kada računate Prihod-rashod=dobitak, znajte da je u rashodu cela zarada od 26.000 dinara.
Na dobitak koji ostvarite na kraju godine plaćate 10% poreza. Pa se vi preračunajte koliko ćete još troška imati za porez.
Ovde morate dobro predvideti prihod i sve rashode u vezi sa poslovanjem da biste znali koliko ćete dobitak imati, i shodno tome koliko ćete poreza platiti.
Znači ako vam je paušalni porez na datoj opštini ispod 20.634 dinara, isplati vam se više da budete paušalac, bez obzira na dobit. Visinu paušalnog poreza i doprinosa možete lako saznati putem KALKULATORA ZA PAUŠALNI POREZ I DOPRINOSE.
Za limit se uzima samo neto zarada i dobit posle oporezivanja, i na svaki dinar preko tog limita plaćate godišnji porez na dohodak građana.
Zašto paušalac nije obveznik godišnjeg poreza na dohodak građana?
Zaključak je: ako imate zaista veliki dobitak najviše vam se isplati da budete paušalac.
P.S. razmislite o tome zašto su svi advokati paušalci…
Ukoliko imate dodatnih pitanja, pišite u komentarima.
Moze li mi neko navesti delatnosti, ciji porezi na socijalno iznose manje od 20.000 din. ili do te cifre ?
Znam da uticu na to faktori poput godina zivota, godina radnog staza (imam 26 godina, bez radnog iskustva), opstina u kojoj zivim, i najvazniji faktor – delatnost.
Recimo, automehanicari placaju na mesecnom nivou porez na socijalno 15.000, a business consulting iznosi preko 20.000, a mozda je i priblizno 30.000, sto je mnogo, mnogo je.
Unapred zahvalan.
Željko, najbitniji faktori koji utiču na visinu paušalno određenog poreza i doprinosa jesu delatnost i opština u kojoj ste registrovani, ostali elementi utiču ali u manjoj meri.
Preduzetnici se razvrstavaju u 7 grupa prema vrstama delatnosti, to možete pročitati u Uredbi o bližim uslovima za paušalno oporezivanje. Polazna osnova za oporezivanje svih ovih grupa jeste prosečna mesečna zarada u Republici Srbiji u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez. Grupa kojoj pripadate u mnogome utiče na visinu poreza i doprinosa koji ćete da plaćate. Primer: elektro-mehaničari spadaju u 3 grupu, polazna osnova za njihovo oporezivanje je 75% prosečne zarade, dok konsultanti pripadaju 5 grupi, polazna osnova za njihovo oporezivanje je 120% prosečne zarade.
Drugi faktor je opština na kojoj je radnja registrovana, ovo iz sledećeg razloga: “Kada je prosečna mesečna zarada ostvarena u gradu, odnosno opštini gde je sedište radnje preduzetnika manja ili veća za više od 10% od prosečne mesečne zarade ostvarene u Republici, polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda određuje se prema prosečnoj mesečnoj zaradi ostvarenoj u gradu, odnosno opštini.” Ovo znači da za istu delatnost mnogo veći porez i doprinose plaćaju preduzetnici na Novom Beogradu u odnosu na preduzetnike u Kraljevu npr.
Tačan iznos poreza i doprinosa koje ćete plaćati vam ne možemo reći. Približan iznos možete saznati tako što ćete otići u Poresku upravu na vašoj opštini i kod poreskog inspektora se raspitati koliki iznos poreza i doprinosa se plaća na toj opštini za datu delatnost.
S poštovanjem.
Ako sam knjigas na licnoj zaradi da li moram da isplacujem tu zarafu sebi svakog meseca
Ukoliko nemate sredstava ne morate da isplaćujete neto zaradu, ali porez i doprinose na tu zaradu morate da plaćate državi.
Poštovani, sve što više čitam, sve sam više zbunjen. Napisali ste da ukoliko prihod prelazi 2,2m trebalo bi se opredeliti za paušalca. Na drugim mestima sam pročitao da se nakon 6m din. gubi pravo na paušalno oporezivanje. Mozete li mi to pojasniti?
Elem, već sam zaposlen i planiram da otvorim svoju firmu. Trebalo bi da za jednu video igricu dobijem jednokratni prihod od 50 000eura ili više. Nakon toga neću poslovati godinu-dve dana, kada bi trebalo da počne prodaja iste.
Šta mi predlažete?
Hvala
Poštovani, svakako nakon 6 miliona gubite pravo na paušalno oporezivanje prema Zakonu. U tekstu analiziram situaciju da li vam se više isplati da budete knjigaš ili paušalac ukoliko vam prihod ne prelazi limit od 6 miliona, jer tu imate opciju da birate. Kada predjete 6 mil. ne možete da birate, tj ne možete biti paušalno oporezovani.
U vašem slučaju baš ste na granici za paušalno oporezivanje, tako da ukoliko unapred znate da ćete preći 6 mil. prilikom osnivanja preduzetničke radnje, bolje odmah idite na knjigaše, ukoliko ćete biti ispod 6 mil. mnogo vam se više isplati da budete paušalac. Svakako vam savetujem da kada primite tu uplatu, stavite radnju u mirovanje, dok ne proteknu te dve godine, jer u tom slučaju nećete imati dalje troškove. Ukoliko vam trebaju dodatna pojašnjenja možete mi pisati na mail kancelarija@poreskisavetnikkv.rs
Poštovanje,
Zamolio bih Vas da mi pojasnite dolenavedeni slučaj isplate lične zarade preduzetnika iz radnog odnosa. Ističem da mi je jasno da takav preduzetni plaća samo porez i doprinose za PIO.
Na primer, ako se opredeli za ličnu zaradu od 15.000 dinara i ako se radi u punom broju radnih sati (tokom meseca), njegove obaveze prema državi, odnosno Poreskoj upravi, iznosili bi: 37,8% * 23.921 = 9042,14 dinara (23.921 dinara je minimalna osnovica, a neoporezivi deo iznosi 15.300 dinara).
S druge strane, kolike su obaveze preduzetnika iz radnog odnosa kada ostvari npr. 1/3 ukupnih mesečnih radnih sati (samo kao preduzetnik): preciznije, 56 sati od mogućih 168 sati? Da li tada sebi isplaćuje 1/3 gorepomenute lične zarade (5.000 dinara) i 1/3 doprinosa za PIO (3.014,05 dinara)?
Unapred hvala na odgovoru.
P.S.
Jasno Vam je na šta ciljam – fizički, čovek gotovo da ne može da ostvari dvostruko puno radno vreme (168/176/184 radnih sati x 2). Otuda bi bilo nelogično da kao preduzetnik iz radnog odnosa plaća “pune” doprinose.
Poštovani, ukoliko je lična zarada preduzetnika manja od minimalne osnovice za oporezivanje, doprinosi se uvek plaćaju na minimalnu osnovicu, bez obzira na broj radnih sati preduzetnika u mesecu. Preduzetnik i ne može isplaćivati ličnu zaradu po satu, već LZ uvek određuje u bruto iznosu na mesečnom nivou. Jedina specifičnost kod preduzetnika iz radnog odnosa prilikom isplate lične zarade je što on plača samo porez i PIO doprinos (zdravstveno i nezaposlenost mu plaća poslodavac) i preduzetnik iz radnog odnosa nema neoporezivi deo zarade od 15.300 dinara, jer je ovaj neoporezivi iznos već iskorišćen kod zarade iz radnog odnosa. Nadam se da ste razumeli.
Postovanje,
Da li mozete da mi kazete u slucaju preduzetnika pausalca kada dobijamo posao cijom realizacijom vidimo da prelazimo 8 mil. prometa da li trebamo da se sami unapred prijavimo u sistem PDV-a pre tog posla i vec tu fakturu izdamo sa iskazanim PDV-om ( kao i predracun u vidu ponude )?
Hvala puno!
Jelena, u sistem pdv-a se prijavljujete onog trenutka kada vaši prihodi prema KPO knjizi pređu 8 mil. Znači kada evidentirate prihod (fakturu prema klijentu) kojom ukupan prihod u prethodnih 365 dana prelazi 8 miliona tada se prijavljujete u sistem pdv-a i otpočinjete sa vodjenjem knjiga. Izdavanje predračuna se ne evidentira u KPO knjigu tako da ovim činom niste u obavezi da se evidentirate u PDV. Tek kad usluga bude izvršena (ili roba prodata) i vi izdate račun, onda ćete morati da se prijavite u PDV sistem.
Postovana Gordana,
Hvala puno na brzom odgovoru. Ako mozete samo da mi potvrdite da to vazi i u slucaju ako se odlucimo na obazvenu uplatu avansa zbog visokog iznosa troskova? U tom slucaju cemo imati uplatu na osnovu predracuna kojom opet probijamo 8 mil prometa i izdacemo avansni racun a po konacno izvrsenom poslu i Racun na celokupan iznos. Da li i u tom slucaju tek po izdavanju Racuna i finalne uplate preostalog iznosa se prijavljujemo u sistem PDV-a? Hvala puno na odgovoru! Srdacan pozdrav.
Da li novac koji je legao primera na PayPal racun odmah predmet oporezivanja ili tek u trenutku kada se povuce na devizni/dinarski racun u Srbiji?
Po pravilu fizička lica su u obavezi da prijave i plate porez onog trenutka kada prime novac, nebitno da li je to prvo na virtuelni devizni račun (PayPall) ili devizni račun kod banke. Tako da je odgovor na vaše pitanje: da u obavezi ste da odmah prijavite porez.
Da li mogu po potrebi da zamrznem i odmrznem pausalnu preduzetnicku radnju, u odnosu na povremene prihode koje ostvarujem iz inostranstva?
Naravno možete stavljati agenciju u mirovanje u onim periodima kada ne radite, i odmrzavati u periodima kada radite. To je velika prednost preduzetnika u odnosu na doo.
Postovani na sajtu poreske na delu kaltulator pausalnog poreza izracunao sam porez i dobio cifru za sifru delatnosti 8559 Ostalo obrazovanje malo preko 28.000 dinara, kada sam dobio resenje cifra je iznosila preko 60.000 dinara, da li imate neki sablon zable i da li mogu da se zalim da su me doveli u zabludu i da ponistim resenje? Hvala unapred.
Poštovani, kalkulator je nažalost informativnog karaktera. Možete pokušati sa žalbom u slobodnoj formi, uradite print screen kalkulatora i priložite.