Šta je bruto a šta neto zarada, kako da protumačim svoj platni listić, konkretan primer obračuna
pixabay.com |
“zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (nagrade, bonusi i sl.) i drugih primanja po osnovu radnog odnosa, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu.Pod zaradom u smislu stava 1. ovog člana smatra se zarada koja sadrži porez i doprinose koji se plaćaju iz zarade.” itd….
Iz čega se sve sastoji bruto zarada
Prvo da razjasnimo: postoji bruto 1 i bruto 2 zarada.
- “Bruto 1” je bruto zarada koja je iskazana na platnom listiću zaposlenog, znači to je ono što firma isplaćuje u ime radnika – neto zarada i porezi i doprinosi na zaradu.
- “Bruto 2” je ukupan trošak poslodavca na zaradu zaposlenog. Znači bruto 2 se sastoji iz bruto 1 zarade i plus doprinosi koje plaća poslodavac. Prostim rečima, doprinosi se plaćaju dva puta na jednu istu zaradu. Postoje doprinosi koji se plaćaju iz osnovice – i oni su sadržani u bruto 1 zaradi. A postoje i doprinosi koji se plaćaju na osnovicu – oni su sadržani u bruto 2 zaradi.
Mi ovde pričamo samo o “Bruto 1” zaradi, jer to ono što bi trebalo da interesuje zaposlene.
Porez i doprinosi iz zarade
- porez na zarade (definisan je Zakonom o porezu na dohodak građana);
- doprinosi na zarade (definisani su Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje):
- doprinos za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje;
- doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje;
- doprinos za osiguranje za slučaj nezaposlenosti.
Osnovica na koji se računaju ovi porezi i doprinosi je bruto zarada. Znači ako vam je zarada, to jest bruto zarada 100.000 dinara, osnovica za obračun poreza i doprinosa je 100.000 dinara.
- Prva se odnosi na porez na zarade.
- Druga se odnosi na doprinose na zarade odnosno najvišu i najnižu osnovicu doprinosa.
Najniže i najviše osnovice doprinosa
Najniža osnovica doprinosa je “iznos od 35% prosečne mesečne zarade u Republici isplaćene u periodu za prethodnih 12 meseci počev od meseca novembra u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuju i plaćaju doprinosi, za koji su objavljeni podaci republičkog organa nadležnog za poslove statistike, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.
Iznos najniže mesečne osnovice, iz stava 1. ovog člana, svake godine objavljuje ministar nadležan za poslove finansija, a služi za obračun i plaćanje doprinosa počev od prvog januara godine za koju se doprinosi utvrđuju i plaćaju.”
Mesečna najviša osnovica doprinosa je “petostruki iznos prosečne mesečne zarade po zaposlenom u Republici isplaćene u periodu za prethodnih 12 meseci počev od meseca novembra u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuju i plaćaju doprinosi, prema objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.
Iznos najviše mesečne osnovice, iz stava 1. ovog člana, svake godine objavljuje ministar nadležan za poslove finansija, a služi za obračun i plaćanje doprinosa počev od prvog januara godine za koju se doprinosi utvrđuju i plaćaju.”
Godišnja najviša osnovica doprinosa je “petostruki iznos zbira prosečnih mesečnih zarada u Republici isplaćenih u periodu za prethodnih 12 meseci počev od meseca novembra u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuju i plaćaju doprinosi.”
A sad konkretan primer obračuna
Bruto zarada | 100.000 din |
% poreza na zarade* | 10,00% |
neoporezivi iznos zarade | 11.790 din |
% doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje* | 14,00% |
% doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje* | 5,15% |
% doprinosa za osiguranje za slučaj nezaposlen.* | 0,75% |
*svi procenti su važeći na dan 23.10.2017, ukoliko kasnije čitate ovaj tekst proverite aktuelne procente u Zakonima navedenim u tekstu.
Napomena:
Ovo je najjednostavniji primer obračuna zarade, kako biste razumeli koncept bruto i neto zarade.
Na platnom listiću će vam se javiti još mnogo pojmova koje ovde nismo razmatrali kao što su: minuli rad, regres za godišnji odmor, naknada zarade za godišnji odmor, bolovanje i sl.
U suštini na sve to se takođe računaju porez i doprinosi koje smo naveli u primeru gore. Znači osnovica za računanje poreza i doprinosa može da se sastoji iz različitih kategorija. O svim ovim pojmovima reći ćemo nešto više u narednim tekstovima.
Do tada pišite u komentarima ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi ovog teksta.
No Responses