Ažurirano: 09.12.2019.
06.12.2019. godine Skupština Republike Srbije izglasala je Zakon o izmenama i dopunama zakona o porezu na dohodak građana. Najveća novina zakona jeste primena tzv. “testa samostalnosti” počev od 1. marta 2020. godine. Test se primenjuje na sve preduzetnike, bez obzira da li su paušalci ili su preduzetnici koji vode knjige.
Sada ćemo otkriti zašto test najviše pogađa IT industriju.
Nije tajna da se lica iz oblasti IT industrije opredeljuju za osnivanje “paušalne radnje” kako bi sebi obezbedili veći neto prihod u odnosu na klasičnu zaradu kao zaposleni. Do sada ih je u to praktično gurala država- jer su nameti na zaradu visoki. Jedini način da se primanja IT stručnjaka u Srbiji približe primanjima istih u inostranstvu bio je:
Paušalno oporezivanje!
Koje država novim izmenama zakona nastoji da saseče u korenu.
Da biste i dalje poslovali kao preduzetnik paušalac, prema predloženim izmenama i dopunama Zakona morate da NE ISPUNJAVATE 5 od 9 kriterijuma, tj da na min. 5 od 9 kriterijuma budete samostalni.
Odnosno ukoliko ISPUNJAVATE 5 od 9 kriterijuma testa samostalnosti znači da ne treba da budete angažovani kao paušalac od strane nalogodavca, već ste zamena za zaposlenog.
Kažnjava se nalogodavac a ne preduzetnik
Praktično kazna za ovakav oblik poslovanja tj. odnosa sa nalgodavcem je to da će vaš celokupan prihod kao paušalca biti oporezovan sa 20% poreza i još 26% PIO doprinosa. Ovu “kaznu” nećete dobiti, niti platiti vi kao paušalac, već vaš nalogodavac (ukoliko je domaće pravno lice). Jer u slučaju da poreska utvrdi prekršaj vaš nalogodavac je u obavezi da na isplate koje je učinio prema vama obračuna i plati državi porez i doprinose na “drugi prihod”.
Znači vi možete da nastavite da radite kao paušalac koji nije samostalan ali će vam prihod biti oporezovan na najnepovoljniji mogući način.
Ukoliko ste samostalni u svom radu kao paušalac, za vas se ništa ne menja, tj. oporezivanje ostaje kao i do sada.
Primer oporezivanja prihoda paušalca kao “drugog prihoda”, koji ispuni 5 i više kriterijuma testa samostalnosti, prema predloženim izmenama Zakona:
Bruto primanje | 185.185 |
Bruto primanje | 185.185 |
Porez 20% | 37.037 |
PIO doprinos 26% | 48.148 |
NETO | 100.000 |
9 kriterijuma testa samostalnosti:
(napisano skraćeno i razumljivo za čitaoce)
- Nalogodavac određuje radno vreme, odmore i odsustva preduzetnika;
- Preduzetnik obavlja poslove iz delatnosti nalogodavca a za tako obavljene poslove njegov ugovor ne sadrži klauzulu po kojoj preduzetnik snosi uobičajeni poslovni rizik.
- Nalogodavac je angažovao preduzetnika nakon oglašavanja u sredstvima informisanja ili je angažovao treće lice (HR agenciju) koja se bavi pronalaženjem zaposlenih;
- Ugovor o angažovanju preduzetnika sadrži delimičnu ili potpunu zabranu preduzetniku da pruža usluge drugim nalogodavcima, izuzev zabrane pružanja usluga direktnim konkurentima nalogodavca;
- Nalogodavac vrši ili organizuje stručno osposobljavanje ili usavršavanje preduzetnika;
- Preduzetnik koristi prostorije koje obezbedi ili obavlja poslove u mestu koje odredi nalogodavac ;
- Nalogodavac obezbeđuje sopstveni osnovni alat i opremu za redovan rad preduzetnika ili preduzetnika paušalca ili finansira nabavku opreme, ili nalogodavac uobičajeno rugkovodi procesom rada;
- Preduzetnik obavlja aktivnosti uz naknadu za istog nalogodavca neprekidno ili sa prekidima 130 i više radnih dana u periodu od 12 meseci;
- 70% ukupnih prihoda u periodu od 12 meseci u poreskoj godini je ostvareno od jednog nalogodavca.
Kao što vidite prva 4 kriterijuma su apsolutno stvar ugovora između preduzetnika paušalca i nalogodavca. Preostalih 5 kriterijuma su egzaktni – ili jesi ili nisi. I vrlo lako proverljivi.
Kako će poreska uprava proveravati da li ste samostalni ili ne?
Ideja testa samostalnosti jeste da se analizaira odnos izmedju preduzetnika i nalogodavca. Znači, oni su jedine dve strane u ovom testu. Nema treće strane, nema poreske uprave. Ali može se desiti da vam dodje Poreska uprava u inspekciju – paušalcu ili nalogodavcu i da onda poreski inspektor proverava ispunjenost kriterijuma iz testa samostalnosti.
Ministarstvo finansija se još uvek nije oglasilo povodom ovog pitanja, pa nam ostaje samo da nagađamo kako će to sve izgledati u praksi.
Kalkulator visine paušalnog poreza i doprinosa
Na sajtu Javno-privatog dijaloga možete sami obračunati iznos poreza i doprinosa, i tako znati kolike poreske obaveze vas očekuju u narednoj godini.
Kao što i sami znate, do sada je službenicima PU trebalo i po nekoliko meseci da vam izdaju Rešenje za paušalno oporezivanje.
Najavljenim izmenama Rešenja za paušalno oporezivanje će biti dostupna paušalno oporezovanim obveznicima već do 15.. jaunara za tekuću godinu. – bar jedna pozitivna novina.
OVDE možete isprobati novi kalkulator poreza i doprinosa, i proveriti iznos vaših poreza i doprinosa počev od 2020. godine.
Faktor subjektivnosti
Ono što u svemu ovome ne valja jeste prisutan faktor subjektivnosti poreskih inspektora prilikom dokazivanja ovih 9 kriterijuma sa vaše strane.
Znači, može se desiti da vi zaista radite samostalno ali projekt od nalogodavca vam traje 3 godine, i naravno da imate uplate samo od njega. Vi ste pregovarali, postavljali uslove kao pravno lice, kada završite projekat tražite drugi, koji nije od istog nalogodavca. Po ugovoru ispunjavate uslov da budete paušalac, ali poreski inspektor to tako ne vidi i razreže vam porez na drugi prihod. Naravno uvek imate pravo žalbe, ali dok traje žalba, vi taj porez morate da platite.
Napominjemo da su ovo samo predložene izmene i dopune Zakona, koje do usvajanja u Skupštini RS mogu da pretrpe velike promene, ili čak da ne budu usvojene.
Svakako o svim promenama blagovremeno ćemo vas obaveštavati.
U narednom tekstu pročitajte:
Najavljene poreske olakšice za „zapošljavanje paušalaca“ od 01.01.2020. godine.
Kome će poreska naplatiti dodatni porez ako utvrdi da paušalac nije prošao test?
U skladu sa Predlogom Zakona, ukoliko radite za domaćeg poslodavca teret dokazivanja je na nalogodavcu, a u skladu sa tim ukoliko se utvrdi da paušalac nije samostalan, dodatni porez i doprinose platiće vaš nalogodavac, tako da će se isplate koje je vršio prema vama tretirati kao neto isplate na koje če se obračunati svi doprinosi i porez. Ukoliko radite za inostranog nalogodavca, teret dokazivanja je na paušalcu, što znači da će taj paušalac morati da plati porez i doprinose na isplate od strane inostranog nalogodavca. U tom slučaju uplate koje ste primali od inostranog nalogodavca će se tretirati kao bruto iznosi, u okviru kojih ćete morati obračunati i platiti porez i doprinose.
U kom tacno delu predloag zakona tacno stoji deo da poslodavac snosi troskove razlike u porezu i doprinosima ukoliko se dolaze da eksterni saradnik (agencija) ne prolazi test samostalnosti? Pronasao jesam da je na poslodavcu da dokaze samostalnost, ali ovu nadoknadu tj dodatni trosak ni jedna ozbiljna firma nece prihvatiti retroaktivno.
Poštovani, to nije nikakva novina u zakonu, već je pravilo kako se plaća porez po odbitku. U Članu 99, tačka 9) postojećeg zakona o porezu na dohodak građana definisano je da ukoliko je isplatilac pravno lice ono je dužno da obračuna, podnese poresku prijavu i plati porez po odbitku. U ovom konkretnom slučaju ukoliko se pada test samostalnosti tada se taj preduzetnik ne tretira kao pravno lice već kao fizičko lice kome je pravno lice vršilo uplate, i taj prihod fizičkog lica se tretira kao drugi prihod. U skladu sa tim obveznik plaćanja poreza je to pravno lice koje vrši isplate. Ne znam koliko sam uspela da vam objasnim, ovo je prilično komplikovana materija, ali ukratko to je to.
Postovani, u pitanju iz testa “Nalogodavac organizuje strucno osposobljavanje ili rukovodi procesom rada preduzetnika;” dok i mogu da zamislim odredbu ugovora koja kaze da nalogodavac ne rukovodi procesom rada preduzetnika, kako je uopste dokazivo da nalogodavac ne organizuje strucno osposobljavanje preduzetnika? Kako to formulisati ugovorom?
Jednostavno to ne stavljate u ugovor. Postoje drugi načini da se proveri da li nalogodavac organizuje stručno osposobljavanje – uvidom u dokumentaciju nalogodavca uvek ima trag koga je slao na usavršavanje, seminare, konferencije i sl.
Poštovani, molim vas za odgovor šta se dešava sa licima koja su već zaposlena u domaćoj kompaniji,a imaju otvorenu paušalnu radnju kao dodatnu delatnost? Nigde nisam mogao da nađem ništa o tome da je rečeno i napisano. Svrha ove izmene je da poslodavci zaposle paušalce, a ja sam već zaposlen… Po svim tumačenjima ove izmene se ne odnose na nas koji smo u toj situaciji. Ili grešim. Molim vas za pojašnjenje.
Gorane, i na lica koja iz radnog odnosa imaju preduzetničku radnju primenjuje se test samostalnosti, na način da i ta lica moraju da vide u odnosu na svakog klijenta da li su samostalni u radu ili ne. Ukoliko utvrde da nisu samostalni, naravno neće moći da se zaposle kod tog klijenta, ali će odnose morati da urede na drugi način. Npr. ugovorom o dopunskom radu kao fizičko lice i sl.
Zamolio bih Vas da mi razrešite ovu situaciju: lice je zaposleno u domaćoj kompaniji i ima otvorenu paušalnu radnju kao dodatnu delatnost i obavlja poslove za domaća i strana pravna lica. Kako je moguce urediti odnos sa stranim pravnim licem da bi se izbegao rizik polaganja testa samostalnosti?
Dragane, preduzetnik bi trebalo sa svakim nalogodavcem da uradi test samostalnosti i utvrdi da li isti prolazi ili ne. Uređivanje odnosa tako da sigurno prolazite test samostalnosti jednostavno nije moguće. Odnos treba urediti u skladu sa poslovanjem i saradnjom sa tim klijentom. Ukoliko je preduzetnik siguran da test prolazi sa datim klijentom treba tako i da nastavi da sarađuje sa istim, ukoliko utvrdi da pada test, treba da menja način saradnje, u smislu da nastavi da sarađuje kao fizičko lice npr. jer je i to bolje u smislu plaćanja poreza i doprinosa, nego plaćanje poreza i doprinosa na drugi prihod u smislu pada testa samostalnosti.
Hvala na odgovoru. Molim vas za još jedan odgovor. Ja sam ove godine imao jedan posao za mog sadašnjeg poslodavca za koji mi je plaćeno, a za koji sam mu naravno ispostavio račun. Celokupan posao sam radio van radnog vremena. Jednostavno bilo je da dodatno angažuje mene ili da traži nekog drugog. Kako se na to gleda? I od kada se primenjuje test samostalnosti (od početka 2020 god) i svi ti uslovi koje preduzetnik mora da ispuni, tj da li će se gledati i godina unazad. Hvala
Gorane, sve što ste radili preko preduzetničke radnje pre 01.03.2020. godine, neće se posmatrati sa aspekta testa samostalnosti. Prema predloženom zakonu, gleda se samo odnos preduzetnika i nalogodavca počev od 01.03.2020. Sav prihod koji je preduzetnik ostvario pre tog datuma posmatraće se kao prihod od samostalne delatnosti, i ne podleže proveri sa aspekta testa samostalnosti.
Jos jedna jako informativna objava, koja ce mi pomoci da se adekvatno pripremim za najavljene promene. Hvala na svemu sto radite!
Postovanje
Planiram da postanem preduzetnik tokom januara 2020. Kako mogu da se prijavim za olaksice?
Hvala unapred
Miloše, kao preduzetnik možete da koristite olakšice o kojima smo pisali u ovom tekstu: Otvaranje preduzetničke radnje posle 01. januara 2019. godine – poreske olakšice Kao kvalifikovano novozaposleno lice ne možete koristiti olakšice u okviru svoje preduzetničke radnje, već samo zapošljavanjem kod poslodavca, ili ukoliko sami osnujete doo i u njemu se zaposlite.
Pozdrav.
Ako imam ugovor sa stranom firmom i svi uslovi regulisani nasim medjusobnim ugovorom su u njemu ispunjeni, potom jos jedna tacka ispunjena, tako da je to 5, a bavim se usmenim konsaltingom u okviru IT industrije i sam radim, kako ide dolazivanje?
Unapred hvala
Nebojša, u slučaju eventualne poreske kontrole dokazivanje testa samostalnosti u vašem slučaju vršite na osnovu ugovora.
Poštovanje,
Imam gradjevinsko fasadersku zanatski radnju koja je trenutno u mirovanju. Planiram da je aktiviram u martu 2020 god.Dosad sam bio paušalac i radio isključivo privatne stambene objekte. Da li se promene u zakonu o paušalcima odnose i na vlasnike zanatskih radnji? Hvala!
Test samostalnosti se odnosi na sve preduzetnike, bez obzira kojom delatnošću se bave, i da li su paušalno oporezovani ili ne.
Ukoliko se utvrdi da preduzetnik nije samostalan u svom radu u odnosu na nalogodavca prihod isplaćen nakon 01.03.,2020. godine smatraće se drugim prihodom i nece se smatrati prihodom od samostalne delatnosti. Obzirom da sam nasla jako oprecna misljenja a da zakon nije jasno regulisao interesuje me kakav je Vas stav po pitanju situacije kada je faktura izadata u datom roku ali je placena nakon 01.03.?
Milena, zakon je potpuno jasan povodom vašeg pitanja. U zakonu jasno stoji: “Prihod isplaćen preduzetniku ili preduzetniku paušalcu u smislu člana 31. Zakona o porezu na dohodak građana zaključno sa 1. martom 2020. godine, smatraće se prihodom od samostalne delatnosti”. Što znači da sav prihod isplaćen nakon 01. marta 2020g – bez obzira kada je fakturisan, podleže testu samostalnosti, odnosno smatra se drugim prihodom u slučaju pada testa samostalnosti u odnosu na tog isplatioca.
Postovani,
Imam konkretno pitanje u vezi testa samostalnosti. Stalno sam zaposlen u jednoj kompaniji i planiram da otvorim vlastitu agenciju sa paušalnim oporezivanjem kao dodatnu delatnost. Buduci da sam većinu vremena zauzet radom u kompaniji u agenciji bih radio posle posla, vikendima i slično. Posto je to ograničeno vreme, za očekivati je da će to biti rad za par Klijenata i vrlo verovatno da prihod od jednog Klijenta može da pređe 70% ukupnih prihoda agencije. Zanima me da li u tom slučaju “padam” test samostalnosti? I kakva je poenta ovog testa i ovog zakona ako se prakticno onemogućava dodatna delatnost za regularno zaposlena lica koja zele da rade za druge nalogodavce?
Hbala!
Bojane, na osnovu opisa koji ste dali nemoguće je utvrditi da li “padate” test samostalnosti. Svakako ukoliko mislite da padate test – imate opciju da radite sa klijentima kao fizičko lice, s tim što su u tom slučaju porez i doprinosi znatno veći nego kod paušala. Takođe imate opciju i da radite kroz doo.
Postovani, pausalac sam i imam potpisan ugovor sa kompanijom u Kini (online teaching) i uplatu mi vrse svakog meseca preko PayPal-a. E sad, uplatu svaki put izvrsi neko drugo lice, dakle svaki put je drugi email i ime uplatioca, ne zvanicno ime kompanije sa kojom imam potpisan ugovor. Moje pitanje je kako da pravim fakture za ovakve uplate? Da li svaka faktura mora da stoji na ime kompanije sa kojom imam ugovor ili svaki put na drugo lice? Kontam da bi ova druga varijanta bila super zbog testa samostalnosti (svaki put drugi klijent na fakturi) ali ne znam da li je tako ispravno.. Ako i moze na ovaj nacin, ja uplatioca vidim tek kad legne uplata na PayPal, to bi znacilo da fakturu mogu da napravim tek posto legne uplata.. Sto se Kineza tice, njima nikakva faktura ne treba, to su mi vise puta ponovili, ali ja ih zbog svoje firme i eventualne kontrole moram imati. I poslednje pitanje- da li ja moram imati dokaz da sam njima poslala fakturu ili ne? Hvala vam mnogo unapred.
Jelena, nije mi jasno kako je uplata svaki put od drugih lica. Da li je uplata od fizičkog ili pravnog lica. Fakturu izdajete na onog od koga je uplata. Ne morate imati dokaz da ste fakturu njima poslali. Vama je potrebna faktura za vaše knjigovodstvo.
Poštovana,
koje dokaze može da mi traži poreska uprava u vezi utvrđivanja da li sam “prošao” test samostalnost? Bavim se testiranjem (QA). Odnosno preciznije pitanje je: a) da li može da mi traži mejlove, alate u kojima radim, alate u kojima beležim vreme i šta sam radio i uskladjujem se sa nalogodavcem i njegovim radnicima, druge alate sa laptopa ili laptop na uvid generalno, i b) da li sam dužan da dostavim bilo šta (ili sve) od navedenih stvari i koju su posledice ako odbijem da to učinim?
Hvala Vam puno na blogu i na pomoći svima nama!
Bojane, nažalost u Uputstvu koje je napisano za kontrolu testa samostalnosti, navedeno je da Poreska uprava može da traži sve što ste naveli. Svakako teret dokazivanja poreskih činjenica je na poreskoj upravi, ali na vama je da dokažete da ste samostalni, tj vama je u interesu da dokažete samostalnosti, pa samim tim treba da pružite na uvid što više dokaza samostalnosti.
Interesuje me dal kod svake uplate pausalcu ili preduzetniku od strane doo treba da se uradi test samostalnosti ili je bolje uraditi test samo jednom prilikom sklapanja npr ugovora o poslovnoj saradnji? Sta ako ne postoji ugovor? Hvala.
Poštovani, test samostalnosti se radi prilikom otpočinjanja saradnje gde treba objektivno da procenite da li prolazite stavke testa, nakon toga test možete uraditi jednom godišnje ili prilikom promene uslova saradnje. Ugovor nije obavezan, i test radite na osnovu usmenog dogovora uslova saradnje.
Postovani, ako sam stalno zaposlen i imam mogucnost za dodatni rad, ako otvaram preduzetnicku agenciju, da li moram da prolazim test samostalnost? Uplate bi bile iz inostranstva. koja je najpovoljnija opcija za dodatni rad?
Poštovani, bez obzira što ste zaposleni ukoliko se registrujete kao preduzetnik podležete testu samostalnosti. Možete raditi dodatno kao fizičko lice, ali u tom slučaju plaćate i porez kao fizičko lice.